Başlangıç > Hadis/Sünnet > 12 halife hadisi Sünni kaynaklarında | حديث الاثنى عشر خليفة في كتب أهل السنة

12 halife hadisi Sünni kaynaklarında | حديث الاثنى عشر خليفة في كتب أهل السنة


BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM
HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİNE
VE SELAM OLSUN MEVLAMIZ MUHAMMEDE VE TERTEMİZ EHLİ BEYTİNE

bundan sonra… ehli sünnetin en güvenilir, en meşhur kaynaklarından sahih senetlerle hakikatleri ortaya koymaya devam ediyoruz. inşaAllah bu çalışmamızda nasibilerin kendi kaynaklarından belgeli bir şekilde ve sahih senedlerle sahabelerin Rasulullah s.a.a’den rivayet etmiş oldukları “12 halife” hadisini aktaracağız.

1. Cabir b. Semura hadisi: sahabe Cabir b. Semura’nın Rasulullah s.a.a’den bu konuda rivayet etmiş olduğu hadisi Buhari ve Müslim başta olmak üzere bir çok nasibi hadis alimi rivayet etmiştir. hadis şöyledir (ifade Müslim’indir):

حَدَّثَنَا أَبُو بَكْرِ بْنُ أَبِي شَيْبَةَ حَدَّثَنَا أَبُو مُعَاوِيَةَ عَنْ دَاوُدَ عَنْ الشَّعْبِيِّ عَنْ جَابِرِ بْنِ سَمُرَةَ قَالَ قَالَ النَّبِيُّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لَا يَزَالُ هَذَا الْأَمْرُ عَزِيزًا إِلَى اثْنَيْ عَشَرَ خَلِيفَةً قَالَ ثُمَّ تَكَلَّمَ بِشَيْءٍ لَمْ أَفْهَمْهُ فَقُلْتُ لِأَبِي مَا قَالَ فَقَالَ كُلُّهُمْ مِنْ قُرَيْشٍ
…Cabir b. Semura şöyle rivayet etti: Ben Rasulullah s.a.a’i: “İslam on iki halifeye kadar aziz olmakta devam edecektir!” buyururken işittim. Sonra bir kelime söyledi ki, onu anlamadım ve babama: “Ne söyledi?” diye sordum. “Hepsi Kureyş’ten  (buyurdu)” dedi.

Müslim, “es-Sahih”, Emirlik kitabı, hadis 1821

bu hadis şu kaynaklarda da değişik senedlerle sahabe Cabir b. Semura’dan rivayet edilmiştir:

Buhari, “es-Sahih”, Hükümler kitabı, veraset babı, hadis 6711
Tirmizi, “Sünen”, Fitneler kitabı, hadis 2223
Ebu Davud, “Sünen”, Mehdi kitabı, hadis 4279

2. Abdullah b. Mesud r.a hadisi: bu hadisi ise sünni ve nasibilerin büyük hadis alimi ve Hanbeli mezhebinin imamı olan Ahmed b. Hanbel “Müsned” adlı kitabında rivayet etmiştir:

حَدَّثَنَا حَسَنُ بْنُ مُوسَى ، حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ زَيْدٍ ، عَنِ الْمُجَالِدِ ، عَنِ الشَّعْبِيِّ ، عَنْ مَسْرُوقٍ ، قَالَ : كُنَّا جُلُوسًا عِنْدَ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مَسْعُودٍ ، وَهُوَ يُقْرِئُنَا الْقُرْآنَ ، فَقَالَ لَهُ رَجُلٌ : يَا أَبَا عَبْدِ الرَّحْمَنِ ، هَلْ سَأَلْتُمْ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : كَمْ تَمْلِكُ هَذِهِ الْأُمَّةُ مِنْ خَلِيفَةٍ ؟ فَقَالَ عَبْدُ اللَّهِ بْنُ مَسْعُودٍ : مَا سَأَلَنِي عَنْهَا أَحَدٌ مُنْذُ قَدِمْتُ الْعِرَاقَ قَبْلَكَ ، ثُمَّ قَالَ : نَعَمْ ، وَلَقَدْ سَأَلْنَا رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ ، فَقَالَ : ” اثْنَا عَشَرَ ، كَعِدَّةِ نُقَبَاءِ بَنِي إِسْرَائِيلَ
…Mesruk dedi ki: Abdullah b. Mesud’un yanında oturmustuk ve o bize Kur’an okuyordu. Birisi ona şöyle dedi: “Ey Ebu Abdurrahman! Rasulullah’a sordunuz mu kendisinden sonra ümmetinde kaç tane halife gelecek?” Abdullah b. Mesud dedi ki: “Ben Irak’a geldiğimden beri bu soruyu bana sadece sen sordun. Evet, Rasulullah’a sorduk, buyurdu ki: «on iki kişi, İsrail Oğulları’nın nakibleri gibi»”

Ahmed b. Hanbel, “Müsned”,6/321, hadis 3781

Abdullah b. Mesud r.a’dan rivayet edilen bu hadisi nasibi hadis alimlerinden ibni Hacer ve Suyuti doğrulamıştırlar. ibni Hacer “Sahihi Buhari”ye yazdığı şerhte bu hadisi rivayet ettikten sonra diyor ki:

بسند حسن
isnad hasen

ibni Hacer, “Fethul Bari”, 13/212

Kategoriler:Hadis/Sünnet Etiketler:
 1. Ümit Karahan
  01/12/2013, 00:30

  O 12 halife, Kabe’de doğmuş olan Ali Aleyhisselam ve Resulullah’ın 12 torunudur. Fakat müslümanlar kendine başka halifeler buldu, Oysa Resulullah kendisinden sonrakini beyan da etmiti. Allah Teala peygamber evlatlarına sonra şefaat erki verdi. Müslümanlar bunu göremedi, çünkü onların biay ettiği kendilerine dayatılan veya kendilerinin halife olarak görmek istediğiydi.
  Ancak onlar hakiki halifeleri ‘Halife’ olarak değil ‘İmam’ olarak tanımayı tercih ettiler.
  Böyle olunca yeryüzü halifeliği işleri gizli tutuldu.
  Türkleri müslüman yapan da onlardır. Göktürk imparatorluğunu ve Karahanlılar imparatorluğunu kuran onlardır.
  Bunları gizlice yer ve kimlik değiştirerek yaptılar.
  Ve Türkçe konuşarak.
  Bilmem anlaşılıyor muyum?

 1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: