Başlangıç > Kuran/Tefsir > Mekki b. Ebu Talib: “sahabe cemaatinin görüşüne göre Tathir ayeti Nebi s.a.a, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin hakkında inmiştir”

Mekki b. Ebu Talib: “sahabe cemaatinin görüşüne göre Tathir ayeti Nebi s.a.a, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin hakkında inmiştir”


BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM
HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİNE
VE SELAM OLSUN MEVLAMIZ MUHAMMEDE VE TERTEMİZ EHLİ BEYTİNE

bundan sonra… geçen yazılarımızda bizzat nasibilerin kendi kaynaklarından sahih senedlerle ve belgeli bir şekilde Hz. Ümmü Seleme, ibni Abbas, Ebu Said el-Hudri, Sad b. Ebu Vakkas, Enes b. Malik ve daha bir çok sahabeden Tathir (Ahzab 33) ayetinin Rasulullah s.a.a, imam Ali, Hz. Fatıma, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin a.s hakkında indiğini ve yine bu konuda iki büyük sünni hadis ve rical aliminin, ibni Hacer ve ez-Zehebi’nin sözlerini aktarmıştık. şimdi yine sünnilerin büyük müfessirlerinden birisi olan Mekki b. Ebu Talib’in bu ayet hakkındaki sözünü aktarıyoruz:

resimde gördüğünüz ehli sünnet müfessirlerinden Mekki b. Ebu Talib’in “el-Hidaye ila buluğun Nihaye” adlı tefsir kitabıdır, işaretlenmiş yerde şu ifadeler var:

وقيل: عُنِيَ بأهل البيت هنا النبي صلى الله عليه وسلم وعلي وفاطمة والحسن والحسين عليهم السلام، رواه الخدري. عن النبي صلى الله عليه وسلم أنه قال “نَزَلَتِ الآيَة فِي خَمْسٍ: فِيَّ وَفِي علي وحَسَنٍ وحُسَينٍ وَفَاطِمَةَ”. وهو قول جماعة من الصحابة
ve denilmiştir ki: Ehli Beyt Nebi s.a.a, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin a.s’dır. (Ebu Said) el-Hudri Nebi s.a.a’den şöyle rivayet etmektedir: “bu ayet beş kişi hakkında nazil olmuştur, ben, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin” ve bu sahabe cemaatinin görüşüdür.

Mekki b. Ebu Talib, “el-Hidaye ila buluğun Nihaye”, 9/5834

derim ki, bu müfessirin ayette geçen “Ehli Beyt” ifadesi ile Nebi s.a.a, Ali, Fatıma, Hasan ve Hüseyin a.s’ın kast edildiği görüşü sahabe cemaatine nispet etmesi doğrudur, zira biz daha öce bunu Ümmü Selme, Aişe, Enes b. Malik, Sad b. Ebu Vakkas, Ebu Said el-Hudri, Ömer b. Ümmü Seleme, ibni Abbas ve başka sahabelerden r.a sahih senedlerle aktarmıştık.

Kategoriler:Kuran/Tefsir Etiketler:
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: