Başlangıç > Akide > sahabe Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a’ın Şia nezdindeki makamı | تحقيق في حال الصحابي جابر بن عبد الله الأنصاري عند الشيعة

sahabe Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a’ın Şia nezdindeki makamı | تحقيق في حال الصحابي جابر بن عبد الله الأنصاري عند الشيعة


BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM
HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİNE
VE SELAM OLSUN MEVLAMIZ MUHAMMEDE VE TERTEMİZ EHLİ BEYTİNE

Şia’nın sahabe hakkındaki inancını belgeli bir şekilde Şia kaynaklarında ortaya koymaya devam ediyoruz. Bugünkü çalışmamız Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a ve onun Şia nezdindeki makamı hakkında olacaktır. ilk önce hakkında genel bilgi verecek, daha sonra imamlarımız a.s ve ulema r.a’ın onun hakkındaki beyanlarını aktaracak, daha sonra onun rivayet etmiş olduğu hadislerin geçtiği Şia kaynakları hakkında bilgi vereceğiz.

1. hakkında genel bilgi: Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a altı masum a.s’ın ashabındandır. bunlar Rasulullah s.a.a, imam Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, Hz. Seccad ve Hz. Bakır a.s’dır. Berki ve Tusi onu bu altı masum a.s’ın ashabı arasında zikr ederek hakkında şu bilgileri veriyorlar.

جابر بن عبد الله بن عمرو بن حرام، نزل المدينة، شهد بدرا وثماني عشرة غزوة مع النبي صلى الله عليه وآله، مات سنة ثمان وسبعين
Cabir b. Abdullah b. Amr b. Hazm, Medine’ye göçmüştür, Nebi s.a.a ile birlikte Bedr savaşına ve 18 Gazveye katılmıştır. 78-ci yılda ölmüştür.

Berki r.a, “Rical”, sayfa 2, 3, 7, 8, 9
Şeyh Tusi r.a, “Rical”, sayfa 31, 134-cü ravi; sayfa 59, 498-ci ravi; sayfa 93, 921-ci ravi; sayfa 99, 964-cü ravi; sayfa 111, 1087-ci ravi; sayfa 129, 1311-ci ravi

2. imamlar a.s’ın onun hakkındaki sözleri: imamlar a.s onun faziletli, sadık ve sahih itikada sahip birisi olduğunu söylemiştirler. onun medhi hakkında bir çok hadis rivayet edilmiştir. Kuleyni r.a imam Bakır a.s’dan şöyle rivayet etmektedir:

علي بن إبراهيم، عن أبيه، عن ابن أبي نجران، عن عاصم بن حميد، عن محمد بن مسلم، عن أبي جعفر عليه السلام قال: حدثني جابر، عن رسول الله صلى الله عليه وآله ولم يكذب[جابر] أن ابن الاخ يقاسم الجد
Ali b. İbrahim bana babasından, o ibni Ebi Necran’dan, o Asım b. Humeyd’den, o Muhammed b. Müslim’den, o da Ebu Cafer (imam Bakır a.s)’dan anlattı, dedi ki: “Cabir bana Rasulullah s.a.a’in “kardeş oğlu dede gibi taksim edilir” dediğini anlattı ve Cabir yalan söylememiştir.”

Kuleyni r.a, “el-Kafi”, 7/74, Varisler kitabı, hadis 3

bu hadisin isnadı sahih’tir, Seyyid Ebul Kasım el-Hoi r.a bu hadis hakkında diyor ki:

والسند صحيح
isnad sahihtir.

Seyyid Ebul Kasım el-Hoi r.a, “Mucem ricalil hadis”, 4/334, 2025-ci ravi

hadisi Şeyh Tusi r.a “Tehzib”, 9/309, hadis 27’de Kuleyni r.a’dan naklen rivayet etmiştir. hadis Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a’ın sadık ve doğru birisi olduğuna, imamlar a.s’ın ona itimad ettiğine dalalet etmektedir.

Keşşi de Cabir b. Abdullah el-Ensari r.a’nın medhi hakkında imamlar a.s’dan bir çok hadis rivayet etmiştir. şimdi onlardan bir kaçını aktarıyoruz:

محمد بن مسعود، قال حدثني علي بن محمد بن يزيد القمي، قال حدثني أحمد بن محمد بن عيسى القمي، عن ابن فضال، عن عبد الله بن بكير، عن زرارة، عن أبي جعفر (عليه السلام) قال : كان عبد الله أبو جابر بن عبد الله من السبعين و من الاثني عشر و جابر من السبعين و ليس من الاثني عشر
bana Muhammed b. Mesud anlattı, dedi ki: bana Ali b. Muhammed b. Yezid el-Kummi anlattı, dedi ki: Ahmed b. Muhammed b. İsa el-Kummi bana ibni Faddal’dan, o Abdullah b. Bukeyr’den, o Zürare’den, o da Ebu Cafer (imam Bakır a.s)‘dan anlattı, dedi ki: “Cabir’in babası Abdullah yetmiş kişiden (2-ci Akabe biatine katılanlardan) ve on iki kişidendi (1-ci Akabe Biatine katılanlardan). Cabir ise yetmiş kişiden birisi olmasına rağmen on iki kişiden değildi.”

حدثني أبو محمد جعفر بن معروف، قال حدثنا الحسن بن علي بن النعمان، عن أبيه، عن عاصم الحناط، عن محمد بن مسلم، قال : قال لي أبو عبد الله (عليه السلام) إن لأبي مناقب ما هن لآبائي إن رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) قال لجابر بن عبد الله الأنصاري إنك تدرك محمد بن علي فاقرأه مني السلام قال فأتى جابر منزل علي بن الحسين (عليهما السلام) فطلب محمد بن علي، فقال له علي (عليه السلام) هو في الكتاب أرسل لك إليه، قال لا و لكني أذهب إليه، فذهب في طلبه فقال للمعلم أين محمد بن علي قال هو في تلك الرفقة أرسل لك إليه، قال لا و لكني أذهب إليه، قال فجاءه فالتزمه و قبل رأسه، و قال إن رسول الله (صلى الله عليه وآله وسلم) أرسلني إليك برسالة أن أقرئك السلام قال عليه و عليك السلام، ثم قال له جابر بأبي أنت و أمي اضمن لي أنت الشفاعة يوم القيامة قال فقد فعلت ذلك يا جابر
bana Ebu Muhammed Cafer b. Maruf anlattı, dedi ki: Hasan b. Ali b. Numan bana babasından, o Asım el-Hannat’tan, o da Muhammed b. Müslim’den anlattı, dedi ki: Ebu Abdullah (imam Cafer es-Sadık a.s) bana dedi ki: Babamın öyle hasletleri vardır ki bunlar ancak ona aittir. Bir gün Rasulullah s.a.a Cabir b. Abdullah el-Ensari’ye dedi ki: “ey Cabir! Sen Muhammed b. Ali el-Bakır’ı göreceksin, gördüğünde benim selamımı ona iletirsin.” Bunun üzerine Cabir, Ali b. Hüseyin es-Seccad a.s’ın evine varıp Muhammed b. Ali el-Bakır’ı sordu. imam Seccad a.s ona “o çocuklarla birliktedir, sana gelmesi için onu göndereyim” deyince Cabir “Hayır, Ben ona gideceğim” karşılığını verdi ve el-Bakır a.s’ı aramak için yola çıktı. imam a.s’ın huzuruna vardı, ahdini yerine getirdi, imam’ın başını öptü ve şöyle buyurdu: “Rasulullah s.a.a beni sana Onun selamını size iletmem mesajını bildirmekle gönderdi.” imam a.s dedi ki: “Rasulullah s.a.a’e de, sana da selam olsun”. sonra Cabir dedi ki: “Annem babam sana feda olsun, Kıyamet gününde bana şefaat edeceğine dair bir güvence verebilir misin?” imam a.s dedi ki: “Bunu yerine getireceğim ey Cabir!”

Keşşi r.a, “Rical”, 1/41-43

bu hadislerin her ikisinin senedinde yer alan raviler sika (güvenilir) ve isnadlar muttasıldır. ilk hadis Cabir ve babası Abdullah r.a’ın Rasulullah s.a.a’e zor günlerinde yardımcı olarak onu s.a.a Medine’ye davet eden Yesirblilerden olduğunu göstermektedir. ikinci hadis ise açık bir şekilde Cabir r.a’ın doğru akideli ve faziletli bir kişi olduğuna dalalet etmektedir. imam Bakır a.s’ın şefaat edeceğine söz verdiği birisinin fazileti hakkında şüphe olur mu?

3. ulemanın onun hakkındaki sözleri: ulema r.a da onun büyüklüğünü ve faziletini dile getirmiş, değerli bir kimse olduğunu söylemiştirler. Şeyh ibni Davud el-Hilli r.a onun hakkında diyor ki:

عظيم الشأن
şanı yüce bir kişidir.

ibni Davud, “Rical”, sayfa 60, 288-ci ravi

Seyyid Tefşiri r.a da onun hakkında diyor ki:

وأورد الكشي في مدحه روايات كثيرة تدل على علو مرتبته وحسن عقيدته وانقطاعه إلى أهل البيت عليهم السلام
Keşşi onun medhi hakkında bir çok hadis rivayet etmiştir, bu rivayetler onun yüce değerli, doğru akideleri ve Ehli Beyt a.s’a bağlı olduğunu göstermektedir.

Seyyid Tefşiri r.a, “Nakdur Rical”, 1/323, 884-cü ravi

4. rivayetlerinin geçtiği kaynaklardan bazıları: onun imamların sayısı hakkındaki hadisi, “el-Kafi”, 1/532, Hüccet kitabı, hadis 9‘da; “Kemaliddin”, sayfa 269, hadis 13‘de; “İrşadı Müfid”, 2/346’da rivayet edilmiştir. imam Bakır a.s bazı sebeplerden dolayı bazen hadisleri ona dayandırarak rivayet etmiştir. Şeyhul İslam Allame II Meclisi r.a “Bihar el-Envar”da bu hadisleri bir başlıkta toplamıştır. bkz: II Meclisi r.a, “Bihar el-Envar”, 46/223-224, bab 3

Kategoriler:Akide Etiketler:
  1. Salman
    19/04/2013, 00:30

    Hz.Peyqember(s) en uzun omurlu sahabesi.Imam Baqir(e)kadar gormush ve Hz.Peyqember(s)in salamini Imam(e)a catdirmish

  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: